Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie facebook.gif

O NAS

Uczniowie  w oddziałach przygotowania wojskowego realizują podstawę programową przewidzianą dla Liceum Ogólnokształcącego. Dodatkowo realizowane jest szkolenie z przygotowania wojskowego w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego. Część teoretyczna programu jest realizowana w szkole, a zajęcia praktyczne przez patronacką jednostkę wojskową -21. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie Szkolenie kończy 50-godzinny obóz szkoleniowy przeprowadzany w ostatnim roku nauki przez jednostkę patronacką.

Absolwenci OPW mogą liczyć na:

 • odbycie skróconej służby przygotowawczej dla ochotników, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy – 12 dni;
 • preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej, Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej oraz innych rodzajów służby wojskowej;
 • przyjęcie na studia do akademii wojskowych na preferencyjnych warunkach – dodatkowe punkty w czasie rozmowy kwalifikacyjnej;
 • systematyczny kontakt z przedstawicielami WCR Koszalin w zakresie przyjęcia do służby wojskowej

Wybrane przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym: 
język angielski, język polski
Dodatkowy przedmiot obowiązkowy: przygotowanie wojskowe
Zajęcia rozwijające zainteresowania: strzelectwo, biegi na orientację, szkolenie fizyczne

Szkoła w zakresie Oddziału Przygotowania Wojskowego funkcjonuje na podstawie podpisanych porozumień o współpracy z:

 1. 21. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie -Jednostka Patronacka
 2. Akademią Sztuki Wojennej w Warszawie
 3. Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie
 4. Wojskowym  Centrum Rekrutacji w Koszalinie
 5. Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie
 6. Zakładem Karnym i Aresztem Śledczym w Koszalinie

____________________________________________________________________________________________________________

12.06.2024 r.

Zajęcia w jednostce patronackiej

To już ostatnie zajęcia praktyczne w tym roku szkolnym uczniów Oddziałów Przygotowania Wojskowego (1 i 2 klasa) w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Kolejne zajęcia, podczas których uczniowie zdobywali nowe umiejętności i doskonalili już nabyte. Tradycyjnie, gorące podziękowania dla kadry 21. BLT organizującej zajęcia.

___________________________________________________________________________________________________________

26.04.2024 r.

Sprawni Jak Żołnierze 2024

25 kwietnia 2024 roku rozegrano III Otwarte Mistrzostwa Koszalina w Wieloboju Sportowo-Obronnym „Sprawni jak żołnierze 2024”. Głównym organizatorem zawodów było Europejskie Centrum Edukacyjne w Koszalinie. Wśród laureatów mistrzostw są także uczniowie 1. klasy OPW – Laura Stepek, Marcel Dobrowolski i Dominik Chlewicki. Więcej informacji patrz tutaj!

Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych latach

____________________________________________________________________________________________________________

16.04.2024 r.

Przetrwanie w Świdwinie

Kolejne zajęcia taktyczne uczniów pierwszej i drugiej klasy OPW w 21. BLT w Świdwinie. Pogoda typowo taktyczna, ale uczniowie dali radę. Jak zwykle ciekawie zorganizowane zajęcia przez Kadrę 21. BLT cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. Następne zajęcia już w czerwcu.

____________________________________________________________________________________________________________

30.03.2024 r.

Nasz Mistrz

Miło nam poinformować, że uczeń 2 klasy OPW Kacper Mielnik zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” w eliminacjach gminnych.

Gratulujemy

____________________________________________________________________________________________________________

19.03.2024  r.

Szkolenie w jednostce patronackiej

Wiosna tuż, tuż, więc uczniowie 1 i 2  klasy OPW uczestniczyli w  zajęciach praktycznych (na świeżym powietrzu) w jednostce patronackiej – 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.  Pierwszaki zostali zapoznani z zadaniami, wyposażeniem i uzbrojeniem jednostki – zajęcia osobiście poprowadził zastępca dowódcy bazy pan płk dypl. Bernard Wołujewicz, natomiast uczniowie drugiej klasy realizowali szkolenie zgodnie planem zajęć w roku szkolnym 2023/2024 na strzelnicy. Zajęcia zakończono smacznym posiłkiem w kasynie wojskowym. Składamy wielkie podziękowania dla Kadry 21 BLT za zorganizowanie zajęć.

____________________________________________________________________________________________________________

13.03.2024  r.

Targi Edukacyjne

W dniu dzisiejszym uczniowie drugiej klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego – Sara Rybczyńska  i Rafał Ziółkowski reprezentowali szkołę na Targach Edukacyjnych zorganizowanych w Mielnie. Nasze stoisko cieszyło się sporym zainteresowaniem przybyłych uczniów szkół podstawowych.

____________________________________________________________________________________________________________

11.03.2024  r.

Wybory Samorządu Uczniowskiego

Społeczność uczniowska wybrała swoich przedstawicieli do samorządu uczniowskiego. Wśród władz samorządu, są także uczennice Oddziałów Przygotowania Wojskowego – Sara Rybczyńska kl. 2OPW i Oliwia Lewandowska kl. 1OPW. Gratulujemy. Więcej informacji patrz tutaj!

____________________________________________________________________________________________________________

08.12.2023 r.

OPW 2023

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany dzień dla uczniów 1 klasy OPW. W dniu dzisiejszym uczniowie otrzymali  indywidualne umundurowanie. Jeszcze tylko drobne poprawki, dopasowanie i można zaczynać kształcenie z przygotowania wojskowego. Powodzenia.

__________________________________________________________________________________________________________

06.12.2023 r.

Mikołajki

Powoli zmierzamy w świąteczny nastrój. Do grzecznych uczniów z klasy 1 OPW zawitał Mikołaj.

____________________________________________________________________________________________________________

26.10.2023 r.

Ślubowanie

26 października br. uczniowie 2 klasy OPW uczestniczyli w zajęciach praktycznych w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.  Personel Bazy zapoznał uczniów z przeznaczeniem i wyposażeniem wybranych pomieszczeń znajdujących się w pododdziale (izba żołnierska, świetlica, pomieszczenie do czyszczenia broni, pododdziałowy magazyn uzbrojenia i inne). Ponadto zaprezentowano instruktaż wartowników, praktyczne działanie wojskowej straży pożarnej oraz służb lotniskowych. Zasadniczym jednak celem wizyty w Jednostce patronackiej było ślubowanie uczniów. Akt ślubowania przyjął od uczniów Zastępca Dowódcy 21. BLT pan płk. dypl. Bernard Wołujewicz. Szkolenie zakończono smacznym żołnierskim obiadem. Ślemy bardzo serdeczne podziękowania za zorganizowanie zajęć i osobiste zaangażowanie dla pana pułkownika Bernarda Wołujewicza i całego Personelu bazy uczestniczącego w zajęciach.

____________________________________________________________________________________________________________

11.10.2023 r.

Jak zostać żołnierzem

11 października przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Koszalinie przeprowadzili zajęcia z uczniami Oddziałów Przygotowania Wojskowego naszego liceum. Więcej informacji tutaj!

____________________________________________________________________________________________________________

6.10.2023 r.

Trenuj z wojskiem w Koszalinie

W związku z planowanym udziałem uczniów 1 i 2 klasy Oddziałów Przygotowania Wojskowego i klas wojskowych w dniu 14 października 2023 roku w szkoleniu Trenuj z wojskiem sam i w grupie”  organizowanym w 8. Pułku Przeciwlotniczym w Koszalinie przy ul. IV Marca 3 informujemy, że należy zabrać ze sobą :

 • wygodne buty (długie lub sportowe)
 • rękawiczki ochronne (jednorazowe)
 • ubranie sportowe adekwatne do pogody
 • plecak/torba na podręczne rzeczy

Organizator gwarantuje ubezpieczenie i wyżywienie.

Udział uczniów 1 i 2 OPW oraz 1 W – obowiązkowy. Uczniowie 2 OPW w mundurach.
Uczniowie pozostałych klas – ochotnicy.

____________________________________________________________________________________________________________

28.09.2023 r.

Sprawni Jak Żołnierze 2023

Tegoroczny Finał Centralny XLVI Zawodów Sportowo-Obronnych „Sprawni jak Żołnierze – 2023” odbył się w Bornem Sulinowie w dniach 25-28 września 2023 r. Naszą szkołę reprezentowali również uczniowie 2 klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego w składzie:

Lenart Alan
Ziółkowski Rafał
Kuś Krzysztof

Więcej informacji – Patrz tutaj!

____________________________________________________________________________________________________________

19.09.2023 r.

Ślubowanie

W związku z realizacją wielu zamierzeń przez Jednostkę Patronacką
ślubowanie uczniów Oddziału Przygotowania Wojskowego zostało przełożone
z września na 25 października br.

____________________________________________________________________________________________________________

04.09.2023 r.

Nowy rok szkolny

Kilka fotek z uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024. Patrz tutaj!

Wykaz podręczników

Godziny lekcyjne i przerwy  

23.06.2023 r.

Koniec roku szkolnego 2022/2023

Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbyło się 23 czerwca br. W pierwszej części uroczystości wręczono świadectwa, dyplomy i nagrody uczniom, którzy uzyskali najwyższe wyniki. Wśród nich nie zabrakło uczniów klasy OPW. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy. Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali:

Gruda Weronika ocena śr. 4,93

Rybczyńska Sara ocena śr. 4,79

Kubaszewski Rafał ocena śr. 4,79

FERIE LETNIE TRWAJĄ

OD 26 CZERWCA DO 3 WRZEŚNIA

____________________________________________________________________________________________________________

14.06.2023 r.

Zajęcia praktyczne w jednostce wojskowej

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy OPW uczestniczyli w ostatnich w tym roku szkolnym zajęciach praktycznych w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Podczas szkolenia zrealizowano tematy określone w programie kształcenia oddziału. Dziękujemy kadrze 21 BLT za zaangażowanie i pomoc w szkoleniu. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Zastępcy Dowódcy 21 BLT Pana płk. dypl. Bernarda Wołujewicza za życzliwość i bezpośrednią opiekę nad uczniami.

____________________________________________________________________________________________________________

30.05.2023 r.

Zawody sportowo-obronne

Kolejny raz reprezentacja naszej szkoły zdobyła najwyższe miejsca w zawodach sportowo-obronnych organizowanych tym razem w Szczecinku. Jednym z członków zwycięskiego zespołu był uczeń Oddziału Przygotowania Wojskowego 2022 – Rafał Ziółkowski. Gratulujemy. Więcej informacji tutaj!

____________________________________________________________________________________________________________

24.05.2023 r.

Dzisiaj na bojowo

Podczas kolejnych zajęć uczniowie są zapoznawani z wykorzystaniem wyposażenia i uzbrojenia pojedynczego żołnierza.

____________________________________________________________________________________________________________

19.05.2023 r.

Święto pułku

W ramach zapoznawania z wyposażeniem i uzbrojeniem polskich jednostek wojskowych uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego odbyli zajęcia w 8. Koszalińskim Pułku Przeciwlotniczym.

____________________________________________________________________________________________________________

15.04.2023 r.

Trenuj z wojskiem w Świdwinie

Sobota 15 kwietnia br. to dla uczniów  I klasy OPW dzień pełen wrażeń. Uczestnictwo w zajęciach organizowanych przez 21. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie pod nazwą „Trenuj z wojskiem wiosna-lato” spełniło oczekiwania uczniów. Wrócili zmęczeni ale zadowoleni. Wrażenia  po szkoleniu można również usłyszeć w relacji radiowej naszych uczniów. Link poniżej.

https://prk24.pl/69199294/w-21-bazzie-lotnictwa-taktycznego-w-swidwinie-odbyla-sie-akcja-trenuj-z-wojskiem

____________________________________________________________________________________________________________

23.03.2023 r.

Targi Edukacyjne w Mielnie

Więcej informacji tutaj!

____________________________________________________________________________________________________________

22.03.2023 r.

Zajęcia na strzelnicy

Dzisiaj uczniowie  I klasy OPW odbyli zajęcia na strzelnicy LOK w Koszalinie. Pierwsze strzelanie z broni małokalibrowej było dużym wyzwaniem.

____________________________________________________________________________________________________________

16.03.2023 r.

Pierwsze zajęcia w jednostce wojskowej

15 marca br. uczniowie  I klasy OPW udali się na pierwsze zajęcia do jednostki patronackiej – 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.  Tam zostali zapoznani z tradycją jednostki, jej wyposażeniem i uzbrojeniem. Więcej o jednostce lotniczej tutaj!

____________________________________________________________________________________________________________

09.02.2023 r.

Stypendium za I półrocze

Gratulujemy

____________________________________________________________________________________________________________

01.02.2023 r.

Edukację wojskową czas zacząć

No to rozpoczęliśmy  II półrocze. Dzisiaj odbyły się pierwsze zajęcia z przedmiotu „Edukacja wojskowa” w Oddziale Przygotowania Wojskowego. Na początek sprawdzenie umundurowania i podstawowe zasady żołnierskiego zachowania.

  08.12.2022 r.

Zakończono kompletowanie pakietu ubiorczego i pakietu szkoleniowego uczniów Oddziału Przygotowania Wojskowego 2022

Pakiet szkoleniowy ucznia OPW

 ________________________________________________________________________________________________

30.11.2022 r.

Na podstawie umowy zawartej w dniu 26.10.2022 r. pomiędzy Ministrem Obrony Narodowej a Fundacją Oświatową-Europejskie Centrum Edukacyjne, utworzono Oddział Przygotowania Wojskowego w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym w Koszalinie. Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało Fundacji jako organowi prowadzącemu liceum dotację w wysokości 76 688, 00 złotych przeznaczoną na zakup pakietu szkoleniowego OPW oraz zakup pakietu ubiorczego ucznia OPW. Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 95 860, 00 zł.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Plakat.jpg

_______________________________________________________________

Więcej informacji

tel. kom. +48 509 627 981
plo@fundacja-ece.edu.pl